Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że witaminę B12 można suplementować w kilku postaciach. Witamina będzie wchłaniać się w innym stopniu, w zależności od tego jaką postać wybierzemy. Wymienić można cztery postacie: adenozylocobalamina, hydroksykobalamina, cyjankobalamina i metylokobalamina. W poniższym artykule wyjaśniamy czym dokładnie jest metylokobalamina oraz dlaczego warto wybrać tę postać witaminy B12.
Czym dokładnie jest metylokobalamina?
Metylokobalamina to aktywna biologicznie postać witaminy B12. Dzięki temu nie musi ona być przekształcana w organizmie w formę czynną, by móc pełnić swoją rolę. Metylokobalamina syntetyzowana jest przez niektóre bakterie. Uzyskuje się ją także w laboratoriach. Zaleca się spożywanie witaminy B12 w postaci metylokobalaminy, ponieważ charakteryzuje ją największy współczynnik przyswajalności. Z tego powodu postać ta jest szczególnie poleca w przypadku dużych braków witaminy B12. Będą to między innymi negatywne objawy układu nerwowego oraz stany niedostatecznej produkcji jednego z enzymów układu pokarmowego.
Schorzenia te oznaczają, że B12 witamina nie jest absorbowana z pożywienia lub nie jest przekształcana w aktywne formy. Warto dodać, że na rynku najczęściej występują tylko dwie postacie tej witaminy, są to: cyjankobalamina i metylokobalamina. Ta pierwsza przekształcana jest w organizmie w aktywną formę. Z tego powodu w przypadku opisanych powyżej dolegliwości realne efekty przyniesie tylko i wyłącznie suplementacja witaminy B12 w postaci metylokobalaminy, która nie ulega przekształceniu w organizmie.
Dlaczego warto wybrać metylokobalaminę?
Głównym argumentem za tym, by wybrać tą postać witaminy B12 jest jej wysoki współczynnik przyswajalności. Metylokobalamina posiada jednak więcej korzyści. Pozostaje ona w organizmie znacznie dłużej, dzięki czemu może w większym stopniu wpływać na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Metylokobalamina różni się także od cyjankobalaminy tym, że zawiera ona grupę metylową zamiast cyjanku. Dzięki temu organizm nie musi neutralizować szkodliwego cyjanku, podczas gdy dostarczana jest mu witamina B12.
Warto zwrócić uwagę także na fakt, że niedobór witaminy B12 najczęściej wynika z problemów z wchłonięciem jej, które nie występują w przypadku suplementowania tej witaminy w formie metylokabalaminy. Ta postać witaminy B12 może być także jako jedyna podawana w formie zastrzyków, co pozwala na ominięcie jelita cienkiego jako miejsca wchłaniania się witaminy. Metylokabalamina może być także podawana w formie tabletek, preparatów podjęzykowych oraz plastrów.