Metylokobalamina – co to jest? jaki ma wpływ na organizm człowieka?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że witaminę B12 można suplementować w kilku postaciach. Witamina będzie wchłaniać się w innym stopniu, w zależności od tego jaką postać wybierzemy. Wymienić można cztery postacie: adenozylocobalamina, hydroksykobalamina, cyjankobalamina i metylokobalamina. W poniższym artykule wyjaśniamy czym dokładnie jest metylokobalamina oraz dlaczego warto wybrać tę postać witaminy B12.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że witaminę B12 można suplementować w kilku postaciach. Witamina będzie wchłaniać się w innym stopniu, w zależności od tego jaką postać wybierzemy. Wymienić można cztery postacie: adenozylocobalamina, hydroksykobalamina, cyjankobalamina i metylokobalamina. W poniższym artykule wyjaśniamy czym dokładnie jest metylokobalamina oraz dlaczego warto wybrać tę postać witaminy B12.

Czym dokładnie jest metylokobalamina?

Metylokobalamina to aktywna biologicznie postać witaminy B12. Dzięki temu nie musi ona być przekształcana w organizmie w formę czynną, by móc pełnić swoją rolę. Metylokobalamina syntetyzowana jest przez niektóre bakterie. Uzyskuje się ją także w laboratoriach. Zaleca się spożywanie witaminy B12 w postaci metylokobalaminy, ponieważ charakteryzuje ją największy współczynnik przyswajalności. Z tego powodu postać ta jest szczególnie poleca w przypadku dużych braków witaminy B12. Będą to między innymi negatywne objawy układu nerwowego oraz stany niedostatecznej produkcji jednego z enzymów układu pokarmowego.

Schorzenia te oznaczają, że B12 witamina nie jest absorbowana z pożywienia lub nie jest przekształcana w aktywne formy. Warto dodać, że na rynku najczęściej występują tylko dwie postacie tej witaminy, są to: cyjankobalamina i metylokobalamina. Ta pierwsza przekształcana jest w organizmie w aktywną formę. Z tego powodu w przypadku opisanych powyżej dolegliwości realne efekty przyniesie tylko i wyłącznie suplementacja witaminy B12 w postaci metylokobalaminy, która nie ulega przekształceniu w organizmie.

Dlaczego warto wybrać metylokobalaminę?

Głównym argumentem za tym, by wybrać tą postać witaminy B12 jest jej wysoki współczynnik przyswajalności. Metylokobalamina posiada jednak więcej korzyści. Pozostaje ona w organizmie znacznie dłużej, dzięki czemu może w większym stopniu wpływać na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Metylokobalamina różni się także od cyjankobalaminy tym, że zawiera ona grupę metylową zamiast cyjanku. Dzięki temu organizm nie musi neutralizować szkodliwego cyjanku, podczas gdy dostarczana jest mu witamina B12.

Warto zwrócić uwagę także na fakt, że niedobór witaminy B12 najczęściej wynika z problemów z wchłonięciem jej, które nie występują w przypadku suplementowania tej witaminy w formie metylokabalaminy. Ta postać witaminy B12 może być także jako jedyna podawana w formie zastrzyków, co pozwala na ominięcie jelita cienkiego jako miejsca wchłaniania się witaminy. Metylokabalamina może być także podawana w formie tabletek, preparatów podjęzykowych oraz plastrów.

Podziel się na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Polecane posty

Metylokobalamina – co to jest? jaki ma wpływ na organizm człowieka?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że witaminę B12 można suplementować w kilku postaciach. Witamina będzie wchłaniać się w innym stopniu, w zależności od tego jaką postać wybierzemy. Wymienić można cztery postacie: adenozylocobalamina, hydroksykobalamina, cyjankobalamina i metylokobalamina. W poniższym artykule wyjaśniamy czym dokładnie jest metylokobalamina oraz dlaczego warto wybrać tę postać witaminy B12.

Dieta ketogeniczna – na czym polega? jak wygląda?

Dieta ketogeniczna w ostatnich latach zyskała sporą popularność, ze względu na jej odmienność w porównaniu do standardowych diet. Pozwala ona na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów, jednak wiąże się także z specyficznym sposobem odżywania. W poniższym artykule znajdą Państwo informacje o tym, na czym dokładnie polega dieta ketogenna oraz jak się ją stosuje. Zapraszamy do lektury.

Plamy z tuszu na ubraniach czyli chwila nieuwagi i katastrofa gotowa!

Na pewno nieraz zdarzyło Ci się ubrudzić ulubione ubranie, meble lub ciało tuszem z długopisu bądź flamastra. Niezależnie od tego czy kleks znalazł się na eleganckiej koszuli, wyjściowej sukience czy domowej kreacji – daj swoim ubraniom drugą szansę i nie pozbywaj się ich, ponieważ plamy z tuszu możesz z łatwością usunąć!

Jak wybrać idealną torebkę i nadążyć za trendami?

Torebka to już utarty, oczywisty element garderoby wielu kobiet na całym świecie. Różnorodność i wariacje zastosowań mogą dla niektórych być problematyczne. Zastanówmy się wspólnie, jak połapać się w ich rodzajach, jak dobierać torebki do innych elementów garderoby oraz w końcu – jak być na bieżąco z trendami i jednocześnie zachować swój prawdziwy styl.

Najnowsze trendy w modzie na jesienno-zimowy sezon 2020/2021

W sklepach odzieżowych powoli pojawiają się nowe ubrania, dedykowane na jesień i zimę 2020/2021. W ofercie zobaczymy zarówno rzeczy znane nam z minionych lat, jak i ciekawe nowości. W kolekcjach projektantów obecne będą liczne falbany, odzież oversize, drobna kratka i lśniąca skóra. Co warto posiadać w swojej szafie?