Dieta ketogeniczna w ostatnich latach zyskała sporą popularność, ze względu na jej odmienność w porównaniu do standardowych diet. Pozwala ona na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów, jednak wiąże się także z specyficznym sposobem odżywania. W poniższym artykule znajdą Państwo informacje o tym, na czym dokładnie polega dieta ketogenna oraz jak się ją stosuje. Zapraszamy do lektury.
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową i niskowęglowodanową, ze standardową ilością spożywanego białka. Najważniejszym etapem tej diety jest wprowadzanie organizmu w stan ketozy. Termin ten określa się jako stan metaboliczny, w którym dochodzi do zwiększenia ilości ciał ketonowych, czyli tłuszczy. Doprowadzenie do tego stanu sprawia, że dla organizmu tłuszcze stają się nowym, głównym źródłem energii. Standardowo, źródłem tym jest glukoza, którą pozyskuje się z węglowodanów.
Jak wygląda wchodzenie w stan ketozy?
Wchodzenie w stan ketozy nie należy do najłatwiejszych i dla organizmu jest to pewnego rodzaju głodówka. Ograniczenie ilości dostarczanych węglowodanów sprawia, że organizm musi wejść w stan oszczędzania energii. W tym stanie organizmowi brakuje glukozy, dlatego też znajduje on inne źródło energii, czyli wolne kwasy tłuszczowe. Proces ten jest bardzo skomplikowany i rozpoczyna się od intensyfikacji rozbijania tłuszczów w organizmie, które przetwarzane zostają na kwasy tłuszczowe. Następnie zachodzi metabolizm kwasów tłuszczowych bez węglowodanów, który wytwarza produkty uboczne: ciała ketonowe. Ciała te są magazynowane do momentu powstania ketonów, które będą pełnić funkcję nowego, stałego źródła energii dla organizmu. Po wejściu w stan ketozy, utrzymanie diety ketogennej jest łatwiejsze.
Jakie wyróżniamy rodzaje diety ketogennej?
Diety ketogenne są różne, ponieważ zawierają one inny rozkład poszczególnych typów tłuszczów. Standardowa dieta ketogenna (SKD) zawiera 75-90% tłuszczów, które występują w postaci długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Pozostały procent zajmuje białko oraz węglowodany, jednak ten drugi składnik nie może być dostarczany w ilości większej niż 50g. Diety ketogeniczne różnią się także ilością spożywanych posiłków. Innym rodzajem diety ketogenicznej jest dieta celowana (TKD), w której wszystkie węglowodany spożywane są w jednym posiłku około 30-60 minut przed treningiem.
Wyróżnić można także dietę ketogenną cykliczną (CKD), która polega na cyklicznym stosowaniu SKD zamiennie z dietą z zwiększoną ilością węglowodanów. Dieta ketogeniczna MCT polega natomiast na 100% pokryciu zapotrzebowania energetycznego danej osoby. Około połowę składników w tej diecie stanowią tłuszcze MCT, które pozyskuje się m.in. z suplementów i oleju kokosowego. Spożywanie ich w takiej ilości może prowadzić do wystąpienia dolegliwości żołądkowo-jelitowych (np. biegunki).
Źródło:
Catering dietetyczny Koszalin