Torebka – element kobiecej garderoby. Czy zawsze tak było?

Dzisiaj nieodłączny element kobiecej garderoby. Dostępne w różnych kolorach i stylach pasują na każdą okazję, niektórzy z uśmiechem mówią, że można w niej znaleźć dosłownie wszystko. Jednak torebka nie jest wymysłem naszych czasów. Towarzyszy człowiekowi praktycznie od samych początków cywilizacji, chociaż jej głównym przeznaczeniem było przechowywanie jedzenia, a później innych potrzebnych przedmiotów ze względu na brak kieszeni w ubraniach. Używali jej zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że najstarsza znaleziona torebka ma już ponad 5500 lat. Początkowo służyła jako schowek na różnego typu przedmioty lub jedzenie zabierane ze sobą w drogę. Pierwszą małą ewolucję przeszła w Starożytnym Egipcie kiedy zauważono, iż wiązana w pasie torebka nie tylko może być wykorzystana jako praktyczny worek ale zaczęła podkreślać status społeczny posiadacza. 

Kilka wieków później torebki zaczęły przybierać kształt znany nam dzisiaj ze sklepowych półek. Jednak ich głównymi właścicielami byli mężczyźni, a dokładniej kupcy, którzy przewieszali ją sobie przez ramię. Ze względu na ich częste używanie zaczęły pojawiać się zdobienia, niekiedy bardzo bogate – w zależności od statusu materialnego właściciela. Niestety produkowane były z nietrwałych materiałów i przez to niewiele przetrwało do naszych czasów. Ich wygląd znamy przede wszystkim z obrazów i rycin tworzonych w średniowieczu. 

Od XV wieku przez kolejne stulecia torebka była darem pana młodego, który w ten sposób okazywał zainteresowanie i uczucie względem narzeczonej. Dlatego nierzadko haftowano na nich sceny miłosne. Można także było spotkać inne zastosowanie. Specjalnie przygotowywane malutkie torebki, w których trzymano różnego typu substancje zapachowe, ukrywano pod fałdami sukni, aby zminimalizować efekty ówczesnej higieny osobistej. Jednak na taki luksus mogła pozwolić sobie dama z lepiej sytuowanych domów. Biedota z kolei nosiła wielkie torby przewieszone przez ramiona, gdzie chowano narzędzia lub przedmioty przeznaczone na sprzedaż. 

Zmiany społeczne we Francji wpłynęły nie tylko na zmianę ustroju, a również na modę. Kobiety zamieniły wielkie spódnice na smukłe sukienki, do których dobrym dodatkiem stała się torebka, szczególnie kiedy zaczęto produkować małe lusterka czy puderniczki. Charakterystyczne dla tamtego okresu są małe torebeczki zawieszane na nadgarstku. Torebka zaczęła stawać się domeną płci pięknej. 

Kolejne przemiany, a więc rewolucja przemysłowa spowodowała zamianę małych manufaktur na duże fabryki, gdzie zaczęła pojawiać się produkcja seryjna. Od tego czasu torebki przestały być dobrem luksusowym, na który mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Projektowano różne wzory, wielkości i dodatki,
a wiele marek raczkujących w XIX wieku znanych jest po dzień dzisiejszy. 

Podziel się na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Polecane posty

Metylokobalamina – co to jest? jaki ma wpływ na organizm człowieka?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że witaminę B12 można suplementować w kilku postaciach. Witamina będzie wchłaniać się w innym stopniu, w zależności od tego jaką postać wybierzemy. Wymienić można cztery postacie: adenozylocobalamina, hydroksykobalamina, cyjankobalamina i metylokobalamina. W poniższym artykule wyjaśniamy czym dokładnie jest metylokobalamina oraz dlaczego warto wybrać tę postać witaminy B12.

Dieta ketogeniczna – na czym polega? jak wygląda?

Dieta ketogeniczna w ostatnich latach zyskała sporą popularność, ze względu na jej odmienność w porównaniu do standardowych diet. Pozwala ona na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów, jednak wiąże się także z specyficznym sposobem odżywania. W poniższym artykule znajdą Państwo informacje o tym, na czym dokładnie polega dieta ketogenna oraz jak się ją stosuje. Zapraszamy do lektury.

Plamy z tuszu na ubraniach czyli chwila nieuwagi i katastrofa gotowa!

Na pewno nieraz zdarzyło Ci się ubrudzić ulubione ubranie, meble lub ciało tuszem z długopisu bądź flamastra. Niezależnie od tego czy kleks znalazł się na eleganckiej koszuli, wyjściowej sukience czy domowej kreacji – daj swoim ubraniom drugą szansę i nie pozbywaj się ich, ponieważ plamy z tuszu możesz z łatwością usunąć!

Jak wybrać idealną torebkę i nadążyć za trendami?

Torebka to już utarty, oczywisty element garderoby wielu kobiet na całym świecie. Różnorodność i wariacje zastosowań mogą dla niektórych być problematyczne. Zastanówmy się wspólnie, jak połapać się w ich rodzajach, jak dobierać torebki do innych elementów garderoby oraz w końcu – jak być na bieżąco z trendami i jednocześnie zachować swój prawdziwy styl.

Najnowsze trendy w modzie na jesienno-zimowy sezon 2020/2021

W sklepach odzieżowych powoli pojawiają się nowe ubrania, dedykowane na jesień i zimę 2020/2021. W ofercie zobaczymy zarówno rzeczy znane nam z minionych lat, jak i ciekawe nowości. W kolekcjach projektantów obecne będą liczne falbany, odzież oversize, drobna kratka i lśniąca skóra. Co warto posiadać w swojej szafie?