Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że najstarsza znaleziona torebka ma już ponad 5500 lat. Początkowo służyła jako schowek na różnego typu przedmioty lub jedzenie zabierane ze sobą w drogę. Pierwszą małą ewolucję przeszła w Starożytnym Egipcie kiedy zauważono, iż wiązana w pasie torebka nie tylko może być wykorzystana jako praktyczny worek ale zaczęła podkreślać status społeczny posiadacza.
Kilka wieków później torebki zaczęły przybierać kształt znany nam dzisiaj ze sklepowych półek. Jednak ich głównymi właścicielami byli mężczyźni, a dokładniej kupcy, którzy przewieszali ją sobie przez ramię. Ze względu na ich częste używanie zaczęły pojawiać się zdobienia, niekiedy bardzo bogate – w zależności od statusu materialnego właściciela. Niestety produkowane były z nietrwałych materiałów i przez to niewiele przetrwało do naszych czasów. Ich wygląd znamy przede wszystkim z obrazów i rycin tworzonych w średniowieczu.
Od XV wieku przez kolejne stulecia torebka była darem pana młodego, który w ten sposób okazywał zainteresowanie i uczucie względem narzeczonej. Dlatego nierzadko haftowano na nich sceny miłosne. Można także było spotkać inne zastosowanie. Specjalnie przygotowywane malutkie torebki, w których trzymano różnego typu substancje zapachowe, ukrywano pod fałdami sukni, aby zminimalizować efekty ówczesnej higieny osobistej. Jednak na taki luksus mogła pozwolić sobie dama z lepiej sytuowanych domów. Biedota z kolei nosiła wielkie torby przewieszone przez ramiona, gdzie chowano narzędzia lub przedmioty przeznaczone na sprzedaż.
Zmiany społeczne we Francji wpłynęły nie tylko na zmianę ustroju, a również na modę. Kobiety zamieniły wielkie spódnice na smukłe sukienki, do których dobrym dodatkiem stała się torebka, szczególnie kiedy zaczęto produkować małe lusterka czy puderniczki. Charakterystyczne dla tamtego okresu są małe torebeczki zawieszane na nadgarstku. Torebka zaczęła stawać się domeną płci pięknej.
Kolejne przemiany, a więc rewolucja przemysłowa spowodowała zamianę małych manufaktur na duże fabryki, gdzie zaczęła pojawiać się produkcja seryjna. Od tego czasu torebki przestały być dobrem luksusowym, na który mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Projektowano różne wzory, wielkości i dodatki,
a wiele marek raczkujących w XIX wieku znanych jest po dzień dzisiejszy.